Kedy sa zlepší situácia v starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
6311818_1200x

Pomoci v oblasti s duševného zdravia sa venujeme už viac ako 10 rokov. Neustále stretávame ľudí s bezradnosťou a frustráciou z toho, ako na Slovensku (ne)funguje zdravotná starostlivosť oblasti duševného zdravia.

O to viac nás potešili správy, že vláda má záujem v blízkej dobe podniknúť konkrétne kroky na zlepšenie situácie v tejto oblasti … 

Plánujeme posunúť pacientov z psychiatrických nemocníc viac do ambulancií.

Veríme, že pán minister Krajčí to so svojim zámerom myslel dobre a úprimne. Ale skôr ako ho začne realizovať, bude zrejme potrebné vyriešiť jednu kľúčovú otázku … Kto konkrétne sa o týchto pacientov postará? Budeme mať už na takúto zmenu k dispozícii dostatok špecialistov?

Podľa minuloročnej revízie výdavkov na zdravotníctvo je totiž na Slovensku obrovský nedostatok odborníkov v oblasti starostlivosti o duševné zdravie.

Celkový nedostatok psychiatrov spôsobuje ich preťaženie, čo zhoršuje liečbu pacientov. Podľa Národného programu duševného zdravia SR vykonajú lekári v priemere 30 vyšetrení denne. Jedným z dôsledkov je, že častejšie namiesto časovo náročnejšej psychoterapie volia rýchlejšiu liečbu psychofarmakami. Navyše pri prijímaní akútnych prípadov sa neakútne prípady presúvajú, čakacie lehoty u psychiatra sú v priemere 7,3 týždňa.

Na Slovensku je nedostatok klinických psychológov. Podľa údajov NCZI je činných 397 klinických psychológov a 12 detských klinických psychológov, v porovnaní s odporúčaniami českej reformy chýba v oboch špecializáciách spolu 1200 psychológov. Nedostatok odborníkov vedie k nevhodnej, nedostatočnej a tým aj neefektívnej liečbe duševných porúch.

Preto je na mieste otázka – Kto zabezpečí spomínanú ambulantnú starostlivosť, na ktorú plánuje minister zdravotníctva presunúť pacientov z psychiatrických oddelení? Ak to má zostať na pleciach súčasných psychiatrov a klinických psychológov, stúpne alebo klesne kvalita starostlivosti za týchto podmienok? 

Je zrejmé, kam to celé smeruje … 

Ako teda môžeme zlepšiť úroveň a kvalitu starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku bez dostatku nových odborníkov? Bude potrebné urobiť omnoho viac ako je prípadné skrátenie doby štúdia v týchto odboroch. 

Preťaženým psychiatrickým oddeleniam a ambulanciám by mohli pomôcť 

  • masívnejšia osveta a prevencia v oblasti duševného zdravia, 
  • systematický skríning najčastejších duševných porúch a prirodzene 
  • dofinancovanie služieb poskytovateľov starostlivosti o duševné zdravie zo strany zdravotných poisťovní.
 
 
Zdieľajte tento článok
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kategória: