Kedy sa zlepší situácia v starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku?

6311818_1200x

Pomoci v oblasti s duševného zdravia sa venujeme už viac ako 10 rokov. Neustále stretávame ľudí s bezradnosťou a frustráciou z toho, ako na Slovensku (ne)funguje zdravotná starostlivosť oblasti duševného zdravia.

O to viac nás potešili správy, že vláda má záujem v blízkej dobe podniknúť konkrétne kroky na zlepšenie situácie v tejto oblasti … 

Plánujeme posunúť pacientov z psychiatrických nemocníc viac do ambulancií.

Veríme, že pán minister Krajčí to so svojim zámerom myslel dobre a úprimne. Ale skôr ako ho začne realizovať, bude zrejme potrebné vyriešiť jednu kľúčovú otázku … Kto konkrétne sa o týchto pacientov postará? Budeme mať už na takúto zmenu k dispozícii dostatok špecialistov?

Podľa minuloročnej revízie výdavkov na zdravotníctvo je totiž na Slovensku obrovský nedostatok odborníkov v oblasti starostlivosti o duševné zdravie.

Celkový nedostatok psychiatrov spôsobuje ich preťaženie, čo zhoršuje liečbu pacientov. Podľa Národného programu duševného zdravia SR vykonajú lekári v priemere 30 vyšetrení denne. Jedným z dôsledkov je, že častejšie namiesto časovo náročnejšej psychoterapie volia rýchlejšiu liečbu psychofarmakami. Navyše pri prijímaní akútnych prípadov sa neakútne prípady presúvajú, čakacie lehoty u psychiatra sú v priemere 7,3 týždňa.

Na Slovensku je nedostatok klinických psychológov. Podľa údajov NCZI je činných 397 klinických psychológov a 12 detských klinických psychológov, v porovnaní s odporúčaniami českej reformy chýba v oboch špecializáciách spolu 1200 psychológov. Nedostatok odborníkov vedie k nevhodnej, nedostatočnej a tým aj neefektívnej liečbe duševných porúch.

Preto je na mieste otázka – Kto zabezpečí spomínanú ambulantnú starostlivosť, na ktorú plánuje minister zdravotníctva presunúť pacientov z psychiatrických oddelení? Ak to má zostať na pleciach súčasných psychiatrov a klinických psychológov, stúpne alebo klesne kvalita starostlivosti za týchto podmienok? 

Je zrejmé, kam to celé smeruje … 

Ako teda môžeme zlepšiť úroveň a kvalitu starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku bez dostatku nových odborníkov? Bude potrebné urobiť omnoho viac ako je prípadné skrátenie doby štúdia v týchto odboroch. 

Preťaženým psychiatrickým oddeleniam a ambulanciám by mohli pomôcť 

  • masívnejšia osveta a prevencia v oblasti duševného zdravia, 
  • systematický skríning najčastejších duševných porúch a prirodzene 
  • dofinancovanie služieb poskytovateľov starostlivosti o duševné zdravie zo strany zdravotných poisťovní.
 
 
Zdieľajte tento článok

Kategória: