Naučme sa viac rozprávať o duševných problémoch

Naučme sa viac rozpravat o dusevnom zdravi

V našej spoločnosti sa otvorene rozpráva o škandáloch, sexe, financiách, náboženstve či iných háklivých témach. Napriek tomu, že sa považujeme za otvorenú spoločnosť, aj tak existujú mnohé dôležité veci, o ktorých sa žiaľ hovorí len veľmi málo. Medzi ne určite patrí aj duševné zdravie.

Ľudia sa problémoch týkajúcich sa najmä psychickej oblasti stále hanbia hovoriť. A preto neraz po celý svoj život nenájdu odvahu na to, aby vyhľadali odborníka, ktorý im pomôže prejsť vnútorným bojom. 

V tých horších prípadoch sa takýto boj môže skončiť totálnou prehrou a človek si siahne na život. Určite ste aj vy počuli o človeku, ktorý spáchal samovraždu, hoci pred okolím vystupoval ako sebavedomý a šťastný človek. Sršal vtipmi, bol medzi ľuďmi obľúbený, no bola to len maska, pretože nikto v jeho okolí nevedel, čím si v skutočnosti prechádza. 

Vnútorný boj s psychikou sa môže týkať kohokoľvek z nás …  a môže to nastať kedykoľvek. A to je hlavný dôvod, prečo sa treba naučiť otvorene rozprávať o duševnom zdraví. 

Nie, nie ste blázon

Jednou z kľúčových obáv, kvôli ktorej sa ľudia boja ísť za odborníkom je stigma „blázna.“ Preto sa snažia (väčšinou márne) presvedčiť samých seba, že to zvládajú. V hlave sa im dookola točia tie isté ťaživé myšlienky, neraz sa k psychickým problémom pridružia aj rôzne fyzické symptómy, čo ich odolnosť ešte viac oslabí. 

Ak pochádzate z malého mesta či dediny, v ktorej každý každého pozná, je normálne, že sa budete spočiatku báť reakcie okolia. Ak vás ale bolí hlava, máte chrípku či infekciu, bez váhania o tom poviete aj svojim blízkym. 

Navštíviť s duševným problémom psychoterapeuta tiež rozhodne nie je žiadna hanba. Prečo by však rozprávanie o duševnom zdraví malo byť tabuizované či nepríjemné? 

Napriek tomu, že náš život je navonok omnoho jednoduchší, než napríklad pred 50 rokmi, stav psychického zdravia spoločnosti sa nezlepšuje, práve naopak. 

Podľa údajov z roku 2016 trpí celosvetovo nejakou formou duševného ochorenia viac ako 1,1 miliardy ľudí. To je desivé číslo. Medzi nimi majú smutné prvenstvo stavy úzkosti (275 miliónov), depresia (268 miliónov) a ochorenia súvisiace s užívaním alkoholu (100 miliónov). 

Tieto čísla však môžeme znížiť len my sami. A začnime už dnes tým, že nebudeme zakrývať viac oči pred problémom tak ohromných rozmerov a budeme o duševnom zdraví rozprávať otvoreniejšie a ochotnejšie ako doteraz.

Zdroje
  1. https://www.anxietycentre.com/FAQ/why-is-mental-illness-on-the-rise.shtml
  2. https://ourworldindata.org/mental-health  
Zdieľajte tento článok

Kategória: